STRONA W PRZEBUDOWIE - ( REMONT)

RÓŻNE HISTORIE Z ŻYCIA GRAFFITI...

GRAFFITI jest zespołem z Bydgoszczy, lecz śmiało stwierdzić można , że z “trómiasta” ponieważ każdy z muzyków zespołu, a jest ich trzech mieszka w innym mieście.

Ryszard Poćwiardowski wokalista, gitarzysta, autor muzyki i tekstów mieszka w Solcu Kujawskim koło Bydgoszczy. Z dala od zgiełku tłumu preferując naturę i spokój.

Piotr Ślaski perkusista największą pasją jest muzyka rockowa  gra na bębnach, i grafika komputerowa.

Witold Albiński basista, wokalista jako jedyny mieszka w Bydgoszczy Jest głównym organizatorem życia muzycznego zespołu.

Na pierwszej płycie zespołu w piosence “Psalm” zaśpiewał wokalista grupy ZIYO Jurek Durał, którego muzycy GRAFFITI bardzo cenią. Wokalista zaśpiewał bardzo stylowo i zawodowo.Nie jest to jedyny przypadek zaproszenia przez zespół gości.

Niewiele osób wie, że w jednym z nagrań - piosence “Cocaine” J.J.Cale’a zaśpiewał między innymi Adam Wolski wokalista grupy Golden Life. Nagranie to nie znalazło się na pierwszej płycie zespołu. Może na nastepnej ...

Od dłuższego czasu GRAFFITI wykonuje piosenki w jezyku polskim, które w większości pisze gitarzysta i wokalista Ryszard Poćwiardowski. Jest kilka utworów, które mają specjalny przekaz. Jedną z nich jest piosenka “Jak kamień”, która powstała w 1994 r. Ten motoryczny i przebojowy “kawałek” do którego powstał ostatnio video clip poświecony jest Kurtowi Cobainowi zmarłemu wokaliście zespołu NIRVANA.

Swoich sił w pisaniu tekstów próbują od czasu do czasu pozostali muzycy zespołu basista i perkusista. Każdy z nich umieścił na CD “Graffiti” jeden swój tekst. Piotrek Ślaski utwór “Kaftan”, który doczekał się realizacji video clipu, a Witek Albiński utwór “Zawsze sam”. Jednak głównym autorem muzyki i tekstów zespołu GRAFFITI jest Ryszard Poćwiardowski.

Sporą sensację wzbudziło pojawienie się w GRAFFITI czwartej osoby. Na początku 1996 roku podczas koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bydgoszczy w roli wokalisty pojawił się Jacek Gollob, znany żużlowiec bydgoskiej Polonii. Ten charyzmatyczny jeździec zaskoczył wszystkich uczestników koncertu w hali Astori, tym bardziej, że udział jego był niezapowiadany. Natychmiast powstały kalkulacje o zmianie wokalisty w zespole i zmianie profesji Jacka. Nic się takiego jednak nie stało. Każdy robi swoje spotykając się od czasu do czasu na scenie.

Obecnie GRAFFITI nagrywa w Inowrocławskim studiu Radia “I” nowe piosenki, które stanowić mają materiał na drugą płytę.Nagrania powstają w “klasyczny” studyjny sposób czyli: perkusja, bas, a nastepnie gitary i wokale. Zespół jak zwykle stara się uniknąć niepotrzebnych dźwięków i zbytniej kosmetyki. Muzycy, którzy w takiej sytuacji są również producentami nagrań chcą, aby materiał brzmiał normalnie czyli mocno, klasycznie i prosto. Takie prawo zespołu niezależnego, a takim jest GRAFFITI.

GRAFFITI to zespół bez kontraktu fonograficznego, czyli zespół wolny od wszelkich “ugniataczy”, którzy wpływają na styl, rodzaj oraz jakość wykonywanej bądź prezentowanej muzyki. Nikt nie mówi co i jak, oraz z kim zagrać. Dzięki temu zespół zachowuje świeżość, nieskrępowaną swobodę oraz radość grania i tworzenia.

Nazwa GRAFFITI pojawia się również w Telewizji Polskiej Oddział w Bydgoszczy. Tam swoje audycje realizuje basista zespołu Witold Albiński. Od kilku lat na antenie tej stacji zobaczyć można “Kawiarnię Muzyczną”, “Granie na ekranie” i “Moto Rock”. W dwóch pierwszych prezentowani są artyści z całago regionu i kraju, a “Moto Rock” to muzyczny program o motocyklach dla miłośników przygody i wolności !!!

Witold Albiński to również perkusista (?!). Tę profesję uprawiał przez dziesięć lat w kilku bydgoskich zespołach o bardzo różnej stylistyce. Od bluesa BEER BAND, do heavy metelu LORD VADER. Jednak pierwszym jego instrumentem była gitara basowa skonstruowana własnoręcznie jeszcze w czasach szkolnych.

Na pierwszej płycie GRAFFITI Witold zagrał w kilku nagraniach na instrumentach klawiszowych. Czyżby kolejna zmiana instrumentu? Nie!!! Gitara basowa ponad wszystko !!!.

A jednak nie! Życie jest pełne niespodzianek. W maju 1999 roku, Witold Albiński pojawił się w zespole Sebastiana Makowskiego jako... gitarzysta akustyczny! Płyta Sebastiana Makowskiego "Atomowy Łabędź" ukazała się w marcu 2001 roku. (strona Sebastiana dostępna jest także pod adresem : www.makowski.psi.com.pl )

Nowe wieści dochodzą również z metalowego LORDA VADERA. Otóż planowane jest wydanie starego materiału tej grupy. Tytuł roboczy "Goliath". O nowych nagraniach zespołu nie ma jeszcze mowy.

Od pewnego czasu zespół współpracuje z firmą Music Dealer, wyłącznym dystrybutorem amerykańskich strun D'Addario

Niesamowite! Po długim czasie, tak jak planowano ukazała się płyta zespołu LORD VADER. Jest to krążek winylowy, w dwóch wersjach: czarny i czerwony, zatytułowany "Goliath" i co najważniejsze zawiera stare nagrania zespołu. Dodatkowymi atrakcjami są umieszczone dwie piosenki FATUM, grupy z której wywodzi się trzon LORDA VADERA. Materiał wydała niemiecka wytwórnia Karthago Records. Po cichu mówi sie już o wspólnych nagraniach zespołu.


Jeśli chcesz otrzymać CD zespołu Graffiti za jedyne 10 złotych to napisz
lub wyślij e-maila
witek@albinski.com  Koszt przesyłki 5 złotych